שימוש במנשא בד

שימוש במנשא בד

בתור התחלה אני רוצה להתוודות – "אני ענבל ברק ואני מאוהבת במנשא בד!"

בתור מי שפעם, כשהבת הגדולה שלי נולדה, ממש נחרדתי מהאביזר הזה, אני הכי הכי גאה להגיד שעשיתי את כל הדרך לצד השני והכל מתוך הבנה והתנסות קודם כל כאמא, אחר כך כאשת מקצוע. ואז האהבה שלי גדלה עוד יותר.

מנשא הבד הוא אביזר כל כך פשוט (במיוחד לעומת שלל האביזרים האחרים המוצעים להורים בשוק) אבל כל כך גאוני. בשימוש קל ונוח, הוא יוצר גם עבורנו וגם עבור התינוק מגוון איכויות ויתרונות – הוא הרבה יותר מ"כלי תחבורה". הוא כלי עזר ביומיום, כלי התפתחותי ומבחינתי הוא גם כלי טיפולי.
כאשר אני מלווה הורים, המנשא הוא אחד האביזרים היחידים עליהם אני ממליצה לשימוש בשנה הראשונה ובחודשים הראשונים בפרט.

בואו נבין מה כל כך נפלא בו – 

בשבועות הראשונים המנשא יוצר עבור התינוק גירויים המזכירים לו את הסביבה הרחמית- התנוחה (בין אם הוא נישא בערסול או בטן אל בטן),התנועה, המגע והקולות אותם הוא שומע, ולעומת זאת- מסנן עבור התינוק גירויים חיצוניים מיותרים. כמו כן, המנשא תומך בכל גופו לחלוטין והוא אינו נדרש להחזקות מיותרות שהוא אינו מסוגל להן בשלב זה. כך ניתן להכניס את התינוק שלנו בצורה הדרגתית לעולם שלנו.

כל אלו יכולים לתת מענה מצוין גם ברגעים הקשים יותר – רגעי הבכי והאי שקט, למשל. התינוק הבוכה, שלא לאמר צורח, נכנס למנשא שמהווה עבורו מצע מעולה להרפיה פיזית וכאמור מסנן גירויים חיצוניים ותוך כמה דקות שלא לאמר שניות הוא נרגע כבמטה קסם. 

בהמשך לכך המנשא נותן פתרון נפלט גם לכל "נפלאות" מערכת העיכול- גזים/כאבי בטן/עצירויות. בזמן התקף גזים או כאב בטן, ההרפיה הפיזית של כל הגוף שנוצרת ברגע שהתינוק נכנס לתוך המנשא תשפיע גם על מערכת העיכול עצמה. כתוצאה מכך גם המערכת תרפה וכך ההתקף והכאבים יחלפו. לחילופין, השימוש במנשא בד מבעוד מועד תוכל להכין מראש את מערכת העיכול "ולעזור" לה להיות רפויה באופן כללי. כך שכאשר ייכנס אליה אוכל, היא תקבל אותו ביתר קלות ואז התינוק יסבול פחות מכאבים או שאפילו לא יסבול בכלל. 

הערך הנוסף הוא תמיכה בשלבי ההתפתחות. נכון, בסופו של דבר התינוק מתפתח על הרצפה, זה "המקום האמיתי". אבל הנשיאה במנשא מאפשרת את שכלול מערכת שיווי המשקל, איזון טונוס השרירים, התהוות נכונה של עקומות עמוד השדרה בפרט והתבנית הגופנית שלו בכלל, חשיפה נכונה לגירויים ויזואלים ועוד. כך לאחר הנשיאה היומית שלו במנשא, הוא יוכל לחזור אל הרצפה עם "שידרוגים" קלים.

הערך האחרון ולהרבה הורים הוא המשמעותי מכולם הוא – שינה.

תינוק יכול לישון מעולה(!) במנשא בד. אין הורה שמשתמש במנשא בד שלא יגיד לכם את זה. בימים קשים שהתינוק לא נרדם או כמובן אם אתם מחוץ לבית, תנו לו לישון שם. אבל מה שאני ממש אוהבת במנשא בד זה העובדה שהשהייה של התינוק בו בזמן עירות יכולה לייצר יכולות שינה. כן, מה ששמעתם! כאשר תינוק נמצא במנשא בד הוא נדרש להרפות פיזית ומנטלית, גם אם הוא ער. המנשא תופס אותו ו"דורש ממנו" להתמסר אליו. במקביל ברגע שהתינוק נמצא בתנוחת הערסול או בתנוחת בטן אל בטן הוא פחות חשוף לעולם ולכן נדרש גם להרפות מבחינה מנטלית, כלומר למתן את הסקרנות שלו ואם כבר אז להתמסר לסקרנות שהיא יותר תחושתית. אלו בדיוק אותם דברים שנדרשים לצורך הירדמות ושינה טובה – הרפיה פיזית ומנטלית. ולכן ככל שתינוק "יתאמן" על היכולות האלה יותר, כך כשהוא יגיע לזמן השינה הוא ישתמש ביכולות האלו והוא יוכל להירדם בקלות ולישון שינה איכותית. מגניב, לא?

אז לסיכום – בכי, גזים וכאבי בטן, עצירויות, התפתחות ושינה. מנשא הבד מהווה כלי ופתרון לכל אלו.

אבל כל אלו יקרו אם רק אם נקפיד על כמה דברים:

  1. חשוב להקפיד על איכות המנשא ולשים לב לסוג הבד שלו. לא כל מנשא בד שנמכר בחנויות הוא בהכרח מנשא טוב. ישנם בדים אלסטיים מדי וישנם כאלו שממש לא. קחו בחשבון שאיכות הבד תשפיע על איכות התמיכה בתינוק ובכם וחווית השימוש בהם לא תהיה נעימה. כבר נתקלתי בלא מעט מנשאי בד מהוללים שפשוט לא עשו את העבודה.
  2. מנשאי הבד המומלצים ביותר הם מנשאי הבד הארוך. הקשירה שלהם אמנם נראית למראית עין מסובכת אבל מספיקה התנסות אחת כדי להבין שהיא ממש פשוטה. בשוק קיימים מנשאים נוספים שכאילו חוסכים את הקשירה אבל לכל מנשא כזה יש חסרונות אחרים. רובם לא יוצרים תמיכה טובה לתינוק או לנו, חלקם מגיעים במידות ואז לא ניתן להשתמש במנשא ברגע שהתינוק גדל מעט, וחלקם כאמור עשויים מבדים לא שימושיים.
  3. חשוב להקפיד על קשירה הדוקה מספיק שתיצור תמיכה אופטימלית גם לתינוק וגם לגב שלנו. רק קשירה הדוקה של מנשא איכותי תוביל לכל אותן איכויות שציינתי מקודם.
  4. חשוב להקפיד תמיד על חשיפה של אזור האף והפה לאוויר החופשי ולא יהיה טמון בתוך המנשא. גם אם ראש התינוק מכוסה מצידו האחורי, תמיד "נפתח חלון" מצידו השני.

*אני ממליצה על המנשא של חברת "תינוכיס". בקינה דרך אתר החברה או טלפונית ניתן להשתמש בקוד ההנחה שלי: ענבלברק.

בחודשים הראשונים מומלץ לשאת את התינוק בתנוחת עירסול או בטן אל בטן. אני ממליצה להפוך את התינוק עם הפנים כלפי חוץ רק לאחר גיל חצי שנה במידה והתינוק מימש כבר את שלב ההתהפכויות לשני הכיוונים.

לסיום, בגלל שמנשא הבד הוא סוג של אביזר קסם הרבה הורים מתמכרים אליו ומשתמשים בו המון שעות ביממה. מינון, מינון, מינון. זאת מילת המפתח. לא נרצה שהתינוק יהיה במנשא כל היום. חשוב לחשוף אותו במהלך היומיום למגוון של מקומות וחוויות בהתאם לגילו ולשלב ההתפתחותי– משטח פעילות, פוף, ידיים, עגלה, מיטה. 

עוד על הנושא – 

בבלוג שלי "הדרך שלנו":

ב"יומני האחיינית":