צעוצועי התפתחות – האמנם

צעצועי "התפתחות" – האמנם?

כיום, חנויות מוצרי התינוקות מלאות בשלל מוצרים המבטיחים לנו התפתחות טובה של תינוקנו במידה ונשתמש בהם. יתרה מכך, לעיתים נוצרת התחושה שבלעדיהם התינוק שלנו לא באמת יצליח לשכב על הבטן, להרים את הראש, להתהפך, לזחול, להתיישב, להיעמד, ללכת וכו'.

אז זהו, שלא… 

הדבר הראשון שחשוב להבין ולזכור בהקשר הזה הוא ש"לא כל הנוצץ – זהב". 

לצערנו לא רק שהרבה מהמוצרים האלו אינם הכרחיים, והתינוק יכול להתפתח מצוין בלעדיהם, חלקם אף מיותרים בהחלט, ישנם גם כאלו שאפילו עלולים לעכב את התפתחותו ועדיף לתינוק להתפתח ללא "עזרתם". 

כשאתם מסתובבים בחנות או מקבלים מתנה, נסו לא ללכת שולל אחר גודל החיוך של התינוק המופיע על האריזה – בהחלט ישנם מוצרים שבשימוש נכון ומבוקר יכולים להוות עבור התינוק סוג של גירוי חיובי ו"מפתח", אך במקביל ישנם מוצרים המובילים את התינוק לתנוחות שלא נכונות לו, חלקם יוצרים גירוי יתר על ידי שלל צבעים/אורות/ צלילים/רעידות וכו' והרבה פעמים נוצר מצב שהשימוש באביזרים אלו ע"י ההורים הוא כל כך נרחב כך שהוא בא על חשבון גירויים אחרים שבאמת הכרחיים לתינוק לצורך התפתחותו.

נכון, סבא וסבתא שהביאו את המתנה "השווה" לא ישמחו לשמוע את הדברים האלו (או אולי כן, כי הרי הם גידלו אותנו בלי כל "אמצעי העזר" הללו), וגם אנחנו לפעמים נכנסים לחנות ונורא בא לנו לקנות לעולל הקטן שלנו את הפיתוח האחרון של טרמפולינת הג'ונגל או התנין מעודד הזחילה (עם האורות המנצנצים והמוזיקה המתחלפת כל 10 שניות), אבל עצה ממני- תחסכו לעצמכם את הכסף ואת המקום בבית (ואת הסוללות) ואם כבר תייעדו אותם לאביזרים שכן יכולים להועיל להתפתחותו של תינוקכם.

אז מה באמת התינוק שלכם צריך?

תינוק בכל גיל צריך קודם כל "זמן רצפה" – זה המקום האמיתי ושם הוא מתפתח. מכיוון שרובינו לא נשכיב את התינוק ישירות על הרצפה החשופה, מומלץ באמת להיעזר במזרן. רצוי לבחור במזרן ללא ציורים ושלל צבעים אלא בעל צבע אחד או שניים כדי שלא ליצור גירוי יתר.

תינוק צריך "זמן ידיים" – כלומר, אתכם! שלא תשכחו אותו באיזשהיא טרמפולינה רועדת. לצורך התפתחות איכותית הוא צריך לחוות תנועה נעימה, מגע, קול אנושי (ולא מתכתי). גם פה ניתן להיעזר במספר אביזרים שיקלו עלינו – מנשא בד, כדור פיזיו'.

אתם רוצים להניח את התינוק במקום מסוים חוץ מהרצפה או המיטה? השתמשו בפוף בתנוחת העירסול או בשכיבה על הצד. בניגוד לטרמפולינה או נדנדה, הפוף יעניק לתינוק תמיכה לכל חלקי גופו ומגע עמוק החשוב להתפתחותו ושתי התנוחות הללו יסייעו לו בשכיבה על הבטן, הרמת הראש, התהפכות וכו'.

אביזרים נוספים בחודשים הראשונים? לצורך מימוש קשר עין-יד ניתן להשתמש באוניברסיטה, אבל הכי פשוטה, בלי יותר מדי צבעים וכריות ושעליה תלויים 2-3 צעצועים. מומלץ לשנות את מיקומם מדי פעם.

ניתן לפזר 2-3 צעצועים קטנים על מזרן הפעילות ומדי פעם להחליפם בצעצועים קטנים אחרים בכדי לשמור על עניין התינוק בהם. החל מגיל 4 חודשים לערך ניתן להשתמש ב"אקטיביטי סנטר" שמונח על המזרן (לא תלוי) על מנת לעודד שכיבה על הבטן, הרמת ראש, העברות משקל תוך שליחת היד אל עבר הצעצוע.

התינוק גדל ומתפתח ומתחיל לזחול? בשלב זה בהחלט ניתן לקפל את המזרן ולהגיד לו תודה. התינוק יתחיל לזחול על הרצפה במילא. רוצים לעודד אותו לכך? פזרו את אותם 2-3 צעצועים קטנים ברחבי החדר (בגלל ששמרתם על עניין, סביר להניח שהתינוק ינסה להגיע אליהם גם עכשיו ולא תצטרכו לקנות צעצועים חדשים). השתמשו בבקבוק פלסטיק ריק, אפילו בלי חרוזים! לא תאמינו איזו אטרקציה זו עבורו!

זהו! בשלב המעבר לעמידה ותחילת ההליכה גם לא נדרשים אביזרים מסוימים. 

כבר הוצפתם בשלל "צעצועים התפתחותיים"? קנו לעצמכם ארגז יפה ואחסנו אותם בתוכו. שימרו על עיקרון המינון. מדי פעם הציעו לתינוק אביזר/צעצוע אחר. מעבר להיבט המוטורי, הדבר חשוב להתפתחותו החושית, תקשורתית והתנהגותית. במקביל, שימו לב האם התינוק בכלל מתעניין באביזר או נהנה ממנו. יכול להיות שתגלו שהוא מוצא עניין רב יותר בכדור פשוט, בקבוק פלסטיק ריק, כף עץ מהמטבח או אפילו כפכף, ודווקא אלו מובילים אותו לתנועה ומשחק ממושך, איכותי ואפקטיבי.

עוד על הנושא – 

בבלוג שלי "הדרך שלנו":

ב"יומני האחיינית":