הנחת ראש

זחילה רפלקסיבית

מה זה? זה מטוס? זה ציפור? לא! זאת זחילה רפלקסיבית!

הרבה פעמים אימהות בסדנאות מדווחות על המקרה הבא: התינוק בן מספר שבועות (לעיתים עדיין לא מרים את הראש), שוכב על הבטן ומתחיל לדחוף את עצמו מכפות הרגליים שלו עד כדי כך שהוא אפילו מצליח לנוע במרחב. 

האם זה הגיוני שתינוק יזחל כבר בגיל הזה? האם הוא לא מדלג כך על שלבי התפתחות מוקדמים יותר? האם זה אומר שהוא גאון?!…

אז בואו נעשה סדר: כשאנחנו מבחינים שהתינוק הזך שלנו עושה את התנועות האלו, הדבר הראשון שאנחנו יכולים לעשות בד"כ זה קודם כל לטפוח לעצמנו על השכם! למה? כי זה אומר שעד כה עשינו לפחות 3 דברים טובים וחשובים להתפתחותו: 

  • השכבנו אותו מספיק על הבטן – כך שהוא מרגיש בנוח לעבור "לשלב הבא" ולראות מה אני יכול לעשות בשכיבה על הבטן (התשובה: לדחוף את עצמי כנגד הרצפה ובמקרה הזה באמצעות כפות הרגליים).
  • דאגנו שהוא לא יהיה עמוס בשכבות ביגוד ככלל ושכפות הרגליים שלו תהיינה חשופות בפרט- כך שהוא יוכל להרגיש את גופו לעומת הסביבה, וכפות הרגליים בפרט תוכלנה להרגיש התנגדות ולממש את רפלקס הדחיפה.
  • הענקנו לו מספיק חוויות של תנועה ממקום בטוח (בידיים, במנשא וכו') – ועכשיו הוא מנסה לייצר בעצמו תנועה על הרצפה.

מדובר ב"זחילה רפלקסיבית": אחד הרפלקסים איתם נולד התינוק הוא רפלקס הדחיפה בכפות הרגליים – ברגע שהתינוק ירגיש באמצעות כף הרגל שלו משטח כלשהו או כל סוג של התנגדות, הוא ידחוף את כף הרגל כנגד אותו משטח. כמו שאר הרפלקסים הראשוניים מטרת הרפלקס הוא להכין את התינוק לפעולה עתידית רצונית – במקרה הזה, דחיפה של כף הרגל שתשמש אותו להתהפכות, לזחילת גחון ובהמשך כמובן גם להליכה. לכן, התנועה עצמה מאד דומה לתנועת הרגליים שתתבצע בעוד כמה חודשים בזחילת הגחון, אבל כרגע היא מגיעה מתוך הרפלקס וללא כל כוונה או רצון מבחינת התינוק. 

אז לא, התינוק עדיין לא זוחל את הזחילה המיוחלת שאמורה להגיע החל מגיל 7 חודשים, ולכן גם אין חשש שהוא דילג על שלבים התפתחותיים, ואולי באמת בעתיד יתברר שהוא גאון אבל כרגע הוא מבצע תנועות שכל תינוק מסוגל לעשות כבר מרגע הלידה אם רק יאפשרו לו…

אז תאפשרו לו – מכיוון שמדובר במעין הכנה לתנועה עתידית ולשלבי ההתפתחות הבאים, חשוב ליצור כבר מהימים והשבועות הראשונים את התנאים הנכונים למימושה וכפי שציינתי- להקפיד על שכיבה מספקת על הבטן כך שירגיש שם מספיק נינוח, עם מינימום שכבות ככל שניתן, כפות הרגליים חשופות  ובמקביל להעניק לו במהלך היומיום מספיק חוויות של תנועה של על הרצפה.

בסרטון תוכלו לראות את מאיה, משתתפת בסדנאות שלי מגיל 3 שבועות, מדגימה באופן מושלם את הזחילה הרפלקסיבית. מדהים, נכון?

עוד על הנושא – 

ב"יומני האחיינית":