אקטיביטי סנטר

אני לא חובבת גדולה של "צעצועים התפתחותיים".
מניסיוני, במקרה הטוב רבים מהם מתגלים כצעצועים שהם בגדר nice to have ולא יותר מזה. במקרה הפחות טוב, ישנם כאלה שעלולים לעשות בדיוק את ההיפך מהתפתחות…
אני מעדיפה מינימום איכותי שבאמת יעניק לתינוק את הגירויים שהוא צריך בהתאם לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא.

אחד הצעצועים ההתפתחותיים שאני דווקא מאד מחבבת הוא ה"אקטיביטי סנטר" – משטח עליו כל מיני משחקים: כפתורים, כדורים, דמויות שניתן להזיז וכו'.
האימהות שהשתתפו בסדנת "איך שגלגל מסתובב" יודעות שאני ממליצה עליו לטובת שלב ההתהפכות והזחילה.

האקטיביטי סנטר מתאים לשימוש החל מגיל 4 חודשים בערך כשהוא שוכב על הרצפה ולא תלוי (גם בהמשך כשהתינוק כבר מתיישב אני לא משתמשת באופציית התליה אלא משאירה אותו שוכב).
גיל שלי מדגימה בתמונות שני סוגים של אקטיביטי סנטר – הראשון משטח שכולו באותו גובה (בטח שמתם לב לוינטאג'…). השני אקטיביטי סנטר עם שתי קומות.

מה התינוק יכול לקבל מכך?
תסתכלו על גיל –
קודם כל ההתעניינות במשחק דורשת ממנה לשכב על הבטן ולהרים את הראש.
כדי להתחיל לשחק היא צריכה לשלוח יד. פעם את ימין ופעם את שמאל. מה שדורש ממנה להישען על המרפקים ולייצר העברות משקל מצד לצד – מהמרכיבים הבסיסיים הנדרשים לטובת התהפכות וזחילה.
בהמשך היא תתחיל לחבוט עם כף היד בצעצועים השונים על גבי המשטח, עד שבהדרגה התנועה תהיה מדוייקת יותר ותתחיל להיווצר יכולת מוטוריקה עדינה.
בסופו של דבר מעבר לפן המוטורי-חושי אנחנו מרויחים שתי איכויות נוספות: האחת, למידה קוגנטיבית של עיקרון "סיבה ותוצאה" (לחצתי על כפתור, הארנב זז). השניה, זמן בו התינוק מעסיק את עצמו ללא תלות בנו.

מה ההבדל בין שני הסוגים המוצגים בתמונות?
אפשר לראות באופן מאד ברור, שהמשחק עם שתי הקומות דורש הרמת ראש משמעותית יותר והעברת משקל משוכללת יותר שתוביל להושטת יד גבוהה יותר. לכן הוא רלוונטי החל מגיל חצי שנה בערך.

בבואכם לרכוש "אקטיביטי סנטר" שכזה, רצוי שתקפידו על כמה דברים:
1. השתדלו לבחור משחק שלא יהיה רווי בגירויים. כשיש מלא כפתורים, צורות, אורות, צלילים וכו' התינוק עלול להיות מוצף מבחינה חושית ולאבד עניין מאד מהר בכל גירוי על המשטח ו/או במשחק כולו.
2. בהמשך לכך, רצוי שהרקע של המשחק יהיה בהיר עם עדיפות ללבן. משהו שימתן את שפע הגירויים מהסעיף הקודם.
*אפרופו סעיפים 1 ו-2, שימו לב ל"אקטיביטי סנטר" הוינטאג' – איך פעם היו מפזרים מעט גירויים על משטח בהיר, כך שהתינוק יכול לעבור בנינוחות מגירוי לגירוי. דרך אגב, הוא גם לא משמיע מנגינות ולכן לא דורש סוללות! וגיל הכי אוהבת אותו…
3. שימו לב שהגובה הבסיסי של המשטח לא יעלה מעל 4 ס"מ. אחרת לתינוק יהיה קשה לשלוח יד ולשחק.

לסיום, לא משנה איזה סוג רכשתם, אל תשאירו אותו כל הזמן בסביבת התינוק. כדי לשמור אצל התינוק על ענין ורצון לשחק ולחקור, חישפו אותו כל פעם למשך 20 דקות לערך. אם התינוק יתרגל שהמשחק כל הזמן שם, סביר להניח שההתעניינות בו תפחת והוא יפסיק לשחק בו. וחבל…

עוד על הנושא – 

בבלוג שלי "הדרך שלנו":

ב"יומני האחיינית":